czwartek, 27 sierpnia 2009

Zasiłek wyrównawczy, dodatek pielęgnacyjny, koszty leczenia


 

Zasiłek wyrównawczy - przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę: Zasiłek
jest uregulowany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 05.31.267).

w zakładowym lub między zakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej, u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy

jeżeli jego miesięczne osiągane podczas rehabilitacji wynagrodzenie jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem  ustalonym według zasad obowiązujących przy  obliczaniu  podstawy wymiaru zasiłku  chorobowego, a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

O potrzebie przeprowadzenia  rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS.

Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji.

Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje:

1) z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym ubezpieczony będący pracownikiem podjął rehabilitację,

2) jeżeli z uwagi na stan zdrowia ubezpieczonego będącego pracownikiem rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Dodatek pielęgnacyjny – przysługuje na zasadach i w wysokości określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia, z tym że osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Obecnie dodatek pielęgnacyjny wynosi 153,19 zł miesięcznie. 

Pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych (o ile nie są refundowane na podstawie odrębnych przepisów), na które ubezpieczony został skierowany przez lekarza orzecznika na wniosek lekarza prowadzącego oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Koszty pokrywane są ze środków funduszu wypadkowego tj. funduszu wyodrębnionego w ramach FUS, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych. Świadczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne realizowane są przez placówki medyczne wybrane przez ZUS.

Linki sponsorowane