czwartek, 27 sierpnia 2009

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1. dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a)     nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

b)    porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

c)     pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

2. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

3. innym chorym członkiem rodziny (małżonek rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki rodzeństwo, dzieci pow. 14 lat- jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:

1.     60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad  dzieckiem zdrowym  w wieku do  8 lat lub dzieckiem chorym w wieku do 14 lat,

2.     14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny w wymiarze maksymalnie 60 dni rocznie.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje również (analogiczne stosowanie przepisów o zasiłku chorobowym):

-         za okresy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu, zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.

-         za okresy urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności (chyba, że pracuje odpłatnie na podstawie skierowania). Powyższych okresów nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

-         jeżeli ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem lub wykonuje pracę zarobkową

 Linki sponsorowane