czwartek, 20 sierpnia 2009

Emerytura

Emerytura jako świadczenie przysługujące ubezpieczonemu na podstawie przepisów ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości uzależnione są od wieku, jaki ubezpieczony osiągnął w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej (tj. 1 stycznia 1999 r.) i okresu składkowego i nieskładkowego.

Ustawa emerytalna wprowadziła trzy grupy wiekowe:

I. osoby urodzone przed dniem 1.01.1949 r. (osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy miały ukończone 50 lat życia) nabywają prawa do emerytury na zasadach analogicznych do obowiązujących przed wejściem w życie ustawy emerytalnej tj. 60 lat kobiety + 20-letni okres składkowy i nieskładkowy i 65 lat mężczyźni+ 25-letni okres składkowy i nieskładkowy

 II. osoby urodzone po dniu 31.12.1968 r. (które nie ukończyły 30 lat życia w dniu wejścia w życie ustawy). Osoby te musiały do dnia 31.12.1999r. zawrzeć umowę z jednym z otwartych funduszy emerytalnych, jeżeli podlegały już ubezpieczeniu społecznemu z jakiegokolwiek tytułu. W przypadku przystąpienia do ubezpieczenia po raz pierwszy obowiązek zawarcia tej umowy musi być spełniony w ciągu 7 dni od objęcia tym ubezpieczeniem. Uzyskanie prawa do nowej emerytury zostało uzależnione od osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Podstawę obliczenia emerytury dla tej grupy stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz ewentualnie zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Wysokość nowej emerytury będzie stanowiła równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, wyrażonego w ukończonych latach i miesiącach.

 III. osoby urodzone po dniu 31.12.1948 a przed 01.01.1969 – ustawa przewiduje alternatywne rozwiązania emerytalne. Osoby, które nie podpiszą umowy z otwartym funduszem emerytalnym i do dnia 31.12.2008r. spełnią warunki do emerytury według zasad obowiązujących przed wejściem w życie nowej ustawy emerytalnej, prawo do emerytury będą miały ustalone na zasadach analogicznych, jak osoby urodzone przed dniem 01.01.1949r. Jeżeli natomiast osoby te przystąpią do otwartego funduszu emerytalnego, prawo do emerytury nabędą na zasadach przewidzianych dla osób urodzonych po dniu 31.12.1968r. (Jeżeli ubezpieczony taki nie zawrze umowy o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w terminie do dnia 31 grudnia 1999 r., uważa się, że ubezpieczony nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego).

 Kiedy jest mowa o "okresach składkowych i nieskładkowych" u większości wnioskodawców chodzić będzie o okres zatrudnienia. Do okresów składkowych wlicza się między innymi również okres prowadzenia działalności gospodarczej, pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych oraz niektórych zasiłków z pomocy społecznej. Zaś do okresów nieskładkowych zalicza się między innymi: okres pobierania zasiłku chorobowego, okres nauki w szkole wyższej, okres urlopu wychowawczego w określonej ustawą wysokości, okresy sprawowania opieki nad całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji członkiem rodziny.

Przy ustalaniu prawa do emerytury i reny oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz przy obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okres ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe.

Linki sponsorowane