czwartek, 20 sierpnia 2009

Składki pracownicze

Pracownik podlega obligatoryjnemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Składka ubezpieczeniowa ma charakter obligatoryjny i została podzielona na cztery części:

1.     na fundusz emerytalny -  składka opłacana zarówno przez pracownika jak i pracodawcę,

2.     na fundusz rentowy - składka opłacana zarówno przez pracownika jak i przez pracodawcę,

3.     na fundusz chorobowy - składka opłacana wyłącznie przez pracownika,

4.     na fundusz wypadkowy - składka opłacana wyłącznie przez  pracodawcę.

Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe pracowników obliczają, rozliczają i przekazują co miesiąc do ZUS płatnicy składek. Płatnicy składek obliczają cześć składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe finansowane przez ubezpieczonych - pracowników i po potrąceniu ich ze środków ubezpieczonych pracowników przekazują do ZUS.

I. Składka na ubezpieczenie emerytalne za zatrudnionych pracowników wynosi 19,52% podstawy wymiaru. 9,76% składki finansuje płatnik składek - pracodawca i 9,76% ubezpieczony – pracownik. Z 9,76% składki emerytalnej finansowanej przez pracownika 7,3% podstawy wymiaru składki jest odprowadzana przez ZUS do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu  emerytalnego.

W odniesieniu do osób, które w dniu wejścia w życie ustawy nie ukończyły 30 lat (tj. ur. po 31.12.1968) odprowadzanie tych składek jest obowiązkowe, natomiast dla osób które w dniu wejścia w życie ustawy (01.01.1999 r.) ukończyły 30 lat, a nie przekroczyły 50 lat życia (tj. ur. po 31.12.1948), odprowadzanie składek wynika z dobrowolnego przystąpienia tych osób do otwartego funduszu emerytalnego.

W okresie do dnia 31.12.2008 roku część składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 0,30% w 2007 roku jest odprowadzana przez ZUS na FRD –Fundusz Rezerwy Demograficznej.

II. Składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 6,00% podstawy wymiaru na ubezpieczenie rentowe, z czego 3,0% finansuje płatnik składek i 3,0% ubezpieczony ( od stycznia 2008r.)

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenie miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy określonego w ustawie budżetowej. Od nadwyżki ponad tą kwotę nie pobiera się składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Płatnik składek jest zobowiązany zaprzestać obliczać i przekazywać składki na te ubezpieczenia po przekroczeniu przez ubezpieczonego pracownika powyższej kwoty. Do składek opłaconych po przekroczeniu tej kwoty stosuje się przepisy o nienależnie opłaconych składkach.

III. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki i finansowana jest w całości przez pracownika.

IV. Składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi od 0,67% do 3,33% podstawy wymiaru składki, w zależności od ryzyka wypadkowego, określonego dla poszczególnych stanowiska pracy czy zawodów prze przepisy szczególne i finansowana jest w całości przez pracodawcę – płatnika.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczeni wypadkowe i chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, z tym, że nie stosuje się ograniczenia kwotowego trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenie miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy określonego w ustawie budżetowej.

Poza składkami na ubezpieczenie społeczne przewidzianymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych płatnicy składek obowiązani są do płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Linki sponsorowane