czwartek, 20 sierpnia 2009

Wypadek przy pracy

Stosownie do art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

1) Nagłość zdarzenia: - zdarzenie występuje w bardzo krótkim czasie, (np. wybuch, zawalenie się ściany, upadek z wysokości), jest nieprzewidywalne, nie dające się uniknąć,

2) Przyczyna zewnętrzna wypadku: - przyczyna musi istnieć poza pracownikiem, nie może wynikać z indywidualnych cech jego organizmu (chorób, schorzeń, predyspozycji do choroby). Do typowych czynników zewnętrznych należy: hałas, promieniowanie, działanie maszyn, wybuch działanie wysokiej lub niskiej temperatury, silny stres.

Przyczyna zewnętrzna nie musi być jedyna przyczyną wypadku przy pracy. Wystarczy, że pojawi się w zespole przyczyn, które do tego wypadku doprowadziły. Jeżeli przyczyna zewnętrzna występuje w zbiegu z przyczyną wewnętrzną, to do uznania  danego zdarzenia za wypadek przy pracy wystarczy, jeżeli zostanie wykluczone, że bez tego czynnika zewnętrznego nie doszłoby do skutku w postaci uszczerbku na zdrowiu.

W orzecznictwie przyjmuje się, że istotne pogorszenie się stanu zdrowia lub śmierć podczas pracy, które nastąpiły na tle stwierdzonych u pracownika schorzeń samoistnych, nie wyłączają same przez się uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, jeżeli w stanie faktycznym danej sprawy ujawniły się fakty o charakterze przyczyny zewnętrznej, z którymi pozostaje w związku określony skutek.

3) Związek wypadku z pracą: - związek ten będzie miał miejsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej, gdy wypadek nastąpi

podczas wykonywania przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych lub w związku z ich wykonywaniem.

Jeśli w czasie i miejscu przeznaczonym na pracę, pracownik robi to, co nie należy do jego obowiązków pracowniczych, zrywa tym samym związek wypadku z pracą. W takiej sytuacji pracodawca nie poniesie odpowiedzialności za skutki wypadku.

podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet wówczas, gdy do ich wykonania nie otrzymał stosownego polecenia.

Wypadkiem przy pracy może być również zdarzenie, które ma miejsce w sytuacji, gdy pracownik nie wykonuje zwykłych czynności pracowniczych, działa jednak na rzecz (a więc w interesie) pracodawcy, choćby nie otrzymał do tego wyraźnego polecenia od pracodawcy czy przełożonego. 

w czasie, w którym pracownik pozostawał do dyspozycji pracodawcy w drodze między jego siedzibą a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie świadczeń przewidzianych traktuje się wypadek któremu pracownik uległ (art.3 ust.2):

w czasie podróży służbowej, w okolicznościach innych niż spełniające kryteria wypadku przy pracy, chyba że wypadek spowodowany został postępowanie pracownika, które nie pozostaje w związku  z wykonywaniem powierzonych mu zadań.

podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,

przy wykonywaniu zadań zleconych  przez działające u pracodawcy organizacje związkowe

Poza regulacją ustawy znalazły się wypadki w drodze do i z pracy. Obecnie świadczenia z tego tytułu zostały włączone do świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia rentowego i chorobowego.  

4)  negatywny skutek w organizmie pracownika, upośledzenie czynności organizmu - wypadkiem  przy pracy  będzie tylko  takie zdarzenie , które powoduje
śmierć lub uraz;
ustawodawca eliminuje zatem tzw. wypadki bezurazowe, które z punktu widzenia ubezpieczenia społecznego nie mają  znaczenia.

Kategorie wypadków przy pracy:

Śmiertelny wypadek przy pracy - w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.

Ciężki wypadek przy pracy - w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Zbiorowy wypadek przy pracy – gdy w wyniku tego samego zdarzenia wypadkowi uległy co najmniej dwie osoby.

Linki sponsorowane