czwartek, 20 sierpnia 2009

Orzeczenia sądu w spr. ubezpieczeń społecznych

Katalog rozstrzygnięć sądu I i II instancji w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Gdy przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd oddział Zakładu wyda decyzję uwzględniającą w całości lub w części żądanie strony, spowoduje to umorzenie w całości lub w części postępowania. Po zakończeniu rozprawy wydawane jest orzeczenie – art. 477 13 kpc.

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozpoznający odwołanie od decyzji organu rentowego jest sądem pierwszej instancji. W wydawanym wyroku sąd może (art. 477 14 kpc):

  • oddalić odwołanie, gdy uzna, iż nie ma podstaw do jego uwzględnienia,
  • uwzględnić odwołanie i zmienić zaskarżoną decyzję w całości lub w części i orzec co do istoty sprawy.
  • jeżeli odwołanie zostało wniesione w związku z nie wydaniem przez ZUS decyzji, sąd w razie uwzględnienia odwołania zobowiązuje oddział ZUS do wydania decyzji w określonym terminie, zawiadamiając o tym organ nadrzędny, lub orzeka co do istoty sprawy.
  • W sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie od decyzji opiera się wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia, sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu złożenia odwołania od tej decyzji. W tym przypadku sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie.

Sąd drugiej instancji uchylając wyrok i poprzedzającą go decyzję organu rentowego może sprawę przekazać do ponownego rozpoznania bezpośrednio organowi rentowemu – art. 477 14a kpc.

Linki sponsorowane