czwartek, 20 sierpnia 2009

Upadłość z układem a składki ZUS

Wpływ ogłoszenia upadłości w celu zawarcia układu na dochodzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (przed nowelizacją) oraz ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze z dniem ogłoszenia upadłości postępowania zabezpieczające i egzekucyjne - zarówno sądowe, jak i administracyjne - prowadzone przeciwko upadłemu w celu zaspokojenia należności, które z mocy prawa są objęte układem, ulegają zawieszeniu z mocy prawa. Sumy uzyskane w zawieszonych postępowaniach organ egzekucyjny z urzędu przekazuje do masy upadłości. Sędzia-komisarz może uchylić dokonane zajęcia lub zabezpieczenia, z wyjątkiem ustanowionych w postępowaniu zabezpieczającym hipotek przymusowych i hipotek morskich, jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia przedsiębiorstwa upadłego albo z innych ważnych przyczyn. Na podstawie art. 141 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego Sędzia-komisarz, na wniosek lub z urzędu, może zawiesić prowadzone przeciwko upadłemu postępowanie zabezpieczające albo egzekucyjne co do należności, które nie są z mocy prawa objęte układem. Zawieszenie to nie może trwać dłużej niż trzy miesiące. Co do zasady układem obejmuje się wszystkie wierzytelności w stosunku do upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości, łącznie z wierzytelnościami zabezpieczonymi przez przeniesienie na zabezpieczenie własności rzeczy, wierzytelności lub innego prawa (art. 272 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego).

Zgodnie jednak z art. 273 w/w ustawy układ nie obejmuje m. in. składek na ubezpieczenie społeczne oraz wierzytelności zabezpieczonej na mieniu upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, chyba, że wierzyciel wyraził zgodę na jej objęcie układem. Również w stosunku do składek na ubezpieczenie społeczne ustawodawca przewidział możliwość ich częściowego objęcia układem stanowiąc w art. 25 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, iż Zakład może wyrazić zgodę na objęcie układem należności z tytułu składek finansowanych przez płatnika składek. Wprowadzając jednocześnie w ust. 3 w/w artykułu ograniczenie, iż spłata należności z tytułu składek, które zostały objęte układem, może polegać wyłącznie na rozłożeniu na raty. Reasumując, w przypadku ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu brak podstaw do zawieszenia z mocy prawa toczących się postępowań egzekucyjnych dotyczących należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, a tym bardziej brak podstaw prawnych do stwierdzenia, iż istnieje jakikolwiek zakaz wszczynania takich postępowań przeciwko masie, poza przypadkami, w których Zakład wyraził zgodę na objęcie ich układem lub Sędzia-komisarz zawiesił prowadzone postępowania na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Do układu z mocy prawa wchodzą zawsze składki na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych powstałe przed datą ogłoszenia upadłości - w stosunku do tych składek postępowanie egzekucyjne ulega zawieszenie na ogólnych zasadach art. 140.

Linki sponsorowane