czwartek, 27 sierpnia 2009

Zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński jako świadczenie przysługujące ubezpieczonemu na podstawie przepisów ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

1)     urodziła dziecko,

2) przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia. Przepis ten stosuje się odpowiednio do ubezpieczonego.

3)     przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego. Przepis ten stosuje się odpowiednio do ubezpieczonego.

 W przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Ponadto w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek przysługuje także ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową  w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu Pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100% podstawy jego wymiaru. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się na takich samych zasadach jak podstawę wymiaru zasiłku chorobowego.

Zasiłek macierzyński przysługuje również po ustaniu ubezpieczenia chorobowego jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży 1) wskutek upadłości lub likwidacji pracodawcy, 2) naruszeniem prawa stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Ubezpieczonej będącej pracownica, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy i nie zapewniono innego zatrudnienia przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyński.

W przypadku przedłużenia umowy o pracę z pracownicą w ciąży do dnia porodu – zasiłek macierzyński przysługuje po ustaniu ubezpieczenia.

Zasiłek macierzyński nie przysługuje(analogiczne stosowanie przepisów o zasiłku chorobowym):

Za okresy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu, zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego,

za okres urlopu bezpłatnego, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl