czwartek, 20 sierpnia 2009

Emerytura dla urodzonych przed 1.1.1949

Jakie istotne warunki musi spełnić osoba urodzona przed 01.01.1949 r., aby przejść na emeryturę na podstawie przepisów ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ?

I Emerytura w wieku powszechnym (art27)

Emerytura tzw. powszechna - ubezpieczeni urodzeni przed dniem 01.01.1949r. mogą przejść na emeryturę, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki (art. 27 ustawy):

osiągnęli wiek emerytalny, co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn,

2)  mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący, co najmniej 20 lat dla kobiet i  25 lat dla mężczyzn.

II. Emerytura z urzędu (art. 27a)

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie która osiągnęła powszechny wiek emerytalny ( 60-kobiety, 65 - mężczyźni) oraz podlega ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

III. Emerytura w wieku powszechnym przy obniżonym stażu pracy (art. 28)

Ustawodawca wprowadził również emeryturę tzw. niepełną przy  ustaleniu, której staż emerytalny (tj. wymagany okres składkowy i nieskładkowy) został obniżony o 5 lat, czyli wynosi 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn. Wymagany wiek emerytalny jest taki sam, jak w przypadku emerytury powszechnej (czyli odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

IV . tzw. Wcześniejsza emerytura (art. 29-31)

  • kobieta
    • po osiągnięciu 55 lat,
    • jeżeli ma co najmniej 30 letni okres składkowy i niesładkowy albo
    • 20 – letni okres składkowy i nieskłdkowy i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy
  • mężczyzna
    • po osiągnięciu 60 lat,
    • jeżeli ma co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskłdkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy

    (Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 23 października 2007 roku uznał, iż niezgodne z konstytucją jest nierówne traktowanie mężczyzn w dostępie do tego świadczenia (art. 29ust 1 pkt 1), chodzi o przejście na emeryturę w wieku 60 lat mając 35 letni okres składkowy i nieskładkowy,)

    UWAGA ! Na dzień przygotowania opracowania (15.11.2007) przepis obowiązuję w aktualnym brzmieniu, parlament ma rok na jego zmianę.

Z powyższego świadczenia mogą skorzystać ubezpieczeni, którzy przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami oraz, którzy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy, warunku tego nie muszą spełnić osoby, które przez cały wymagany okres podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

V. Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r., a uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, wypadkiem przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej, działalności twórczej lub artystycznej, umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo przy wykonywaniu przez osoby duchowne i zakonne czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi lub zakonnymi), w drodze do pracy lub z pracy zaistniałymi do dnia 31.12.2002 roku albo wskutek choroby zawodowej, mogą przejść na emeryturę:

kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy,

2)   mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

VI. Emerytura w wieku obniżonym (art. 32-45)

Ustawa przewiduje również szczególnych zasady i warunki przechodzenia na emeryturę osób urodzonych przed 01.01.1949 wykonujących pracę w szczególnych warunkach (tj. pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagającej wysokiej sprawności psychofizycznej) lub szczególnym charakterze określone w tzw. wykazach resortowych (rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w
sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze Dz.U. 83.8.43).

oraz określonych sektorach gospodarki (kolej, górnictwo, twórcy , artyści). VII emerytura bez względu na wiek (art. 32 ust 5, 50e, 186 ust 4)

Między innymi nauczyciele urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku, którzy przechodzą na emeryturę bez względu na wiek na podstawie odrębnych przepisów.

Linki sponsorowane